Kliknij, aby wyświetlić więcej zdjęć - na zdjęciu Sebastian Margalski, gala Newsweek Firmy Rodzinne Roku 2012 - Szczecin

Wśród firm rodzinnych nauczyłem się, że tradycja, rodzina, przyszłość, to najważniejsze wartości. Rozwój Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych czy współpraca z Instytutem Biznesu Rodzinnego to nie jedyne moje aktywności. W latach 2011-2013 miałem  niezwykłą frajdę współtworzyć Fundację Firm Rodzinnych.

Z pasją pomagam budować dumę właścicieli firm i po prostu bardzo dużo się uczę od mądrzejszych od siebie! Współpracując z wieloma osobami i instytucjami udowodniłem nie raz, że potrafię nawiązywać dobre relacje, że budowanie wychodzi mi po prostu dobrze. Za punkt honoru postawiłem sobie zdobywanie od 'rodzinnych' doświadczeń, traktowanie ich, jako swoich mentorów, wspierać w wyzwaniach.

O refleksjach wynikających z tej współpracy poczytasz Drogi Czytelniku poniżej. Życzę miłej lektury.

Łączymy by przetrwać

W obliczu kryzysu gospodarczego wywołanego epidemią koronawirusa My, Przedsiębiorcy Rodzinni, stanęliśmy na pierwszej linii frontu.

Druga edycja Akademii GPW Growth

Jak po każdej burzy wychodzi słońce, tak po strasznym COVIDowym lockdownie przedsiębiorczość ostrożnie wraca do życia. Oby nie było już powrotu tego, co wydarzyło się ponad już rok temu.

Rebranding IFR

Przemówienie z okazji premiery nowego systemu identyfikacji wizualnej stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych podczas 12. Ogólnopolskiego zjazdu firm rodzinnych u-Rodziny 25.11.2019.

Rozwój i bezpieczeństwo polskich firm rodzinnych

Z rozrzewnieniem myślimy o dawnych markach: polski samochód, polski rower, polskie kolumny głośnikowe, polska elektronika - próby ich reaktywacji rzadko bywają skuteczne. Świat zmienił się całkowicie. Czy "Made in Poland" może liczyć na globalny sukces i zapewni nam bezpieczeństwo gospodarcze?  A może już mamy kandydatów na takie marki, tylko powinniśmy nieco zredefiniować nasze postrzeganie pojęcia marki narodowej?

Granice przedsiębiorczości

Aby przetrwać w coraz bardziej konkurencyjnym rynku, przedsiębiorcy, wśród wielu opcji coraz częściej rozważają możliwości poszerzania rynku poza granice własnego kraju.

Różne wzorce mikroprzedsiębiorczości – wyjątkowa edycja konkursu Mikroprzedsiębiorca Roku

20 czerwca w Sali Notowań Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych zostały wręczone nagrody w konkursie o tytuł Mikroprzedsiębiorcy Roku 2017.

Czy firmy rodzinne są innowacyjne?

W naszym kraju ostatnimi czasy dużo rozmawia się o innowacjach, odmieniając to oraz podobne słowa przez wszystkie przypadki. Wiemy też, że znacząca większość polskich firm, to firmy rodzinne. Czy firmy rodzinne są innowacyjne?

Wyzwania i problemy w zarządzaniu zasobami ludzkimi w firmach rodzinnych

Firmy rodzinne stają się coraz atrakcyjniejszym miejscem pracy dla młodych, ambitnych specjalistów i menadżerów poszukujących nowych wyzwań na ścieżce kariery. Jest to spójne z oczekiwaniem właścicieli polskich przedsiębiorstw, którzy wyraźnie wskazują na priorytet w pozyskaniu nowych, utalentowanych pracowników. Zarządzanie personelem, to jednak niezwykle trudne wyzwanie.

Gospodarka głupcze!*

Z jednej strony, to sentyment do miasta, w którym się urodziłem. Z drugiej, obecny prezydent miasta - Robert Biedroń, absolwent tak jak ja Szkoły liderów, jest ikoną medialną, postacią ze wszech miar nietuzinkową. Postanowiłem więc wprosić się na herbatę i porozmawiać... czy miastom może być po drodze z lokalnym biznesem? Gospodarka przede wszystkim.

Rodzinna firma – oaza spokoju czy źródło konfliktu?

Wydawałoby się, że trudno o coś bardziej komfortowego, niż praca z własną rodziną. Tymczasem firmy rodzinne borykają się na co dzień z wewnętrznymi problemami, które swoje źródło mają właśnie w familizmie. Zwykle konflikty osiągają apogeum, gdy nadchodzi pora sukcesji.

Wolność - Twórczość - Biznes, czyli gdańskie u-Rodziny firm rodzinnych

Gdańsk, pięciuset tysięczne miasto kupców, portowa metropolia, miasto Heweliusza, Fahrenheita, Schopenhauera, Grassa i Lecha Wałęsy, podczas trzech wydawałoby się chłodnych listopadowych dni stał się rozgrzaną ideami stolicą firm rodzinnych.

u-Rodzinowe refleksje A.D. 2016

Już w najbliższy piątek, spotykamy się w Gdańsku, aby świętować wyjątkowe wydarzenie dla firm rodzinnych. Jeśli jeszcze nie zdecydowałeś/aś się na przyjazd, pozostał już ostatni moment na decyzję, to już ten piątek.

Wyzwania firm rodzinnych w Polsce

Można powiedzieć, że firmy rodzinne sprawniej i lepiej reagują na zmiany rynkowe. Szybciej podejmują decyzje, dzięki temu, że za sterami jest konkretna twarz, właściciel, który ma sprecyzowaną wizję i wie, w jakim kierunku ma podążać firma – ale co z wyzwaniami?

Czy zapłacę więcej za produkt z firmy rodzinnej?

Świadomość społeczna o firmach rodzinnych w naszym kraju z roku na rok dynamicznie rośnie. Mówi się o nich coraz więcej, wskazując zarówno dobre jak i te mniej dobre przykłady. Czy zapłaciłbym jednak więcej za produkt wyprodukowany w firmie rodzinnej?

Wsparcie administracji ważne dla rozwoju firm rodzinnych

Czy firmy rodzinne powinny współpracować z przedstawicielami administracji pubicznej? Co mogą dzięki temu zyskać? Czego potrzebują firmy rodzinne, aby się rozwijać?

Doradcy w IFR - razem czy osobno?

Po całym dniu prac w Ministerstwie Rozwoju dotyczących uzgodnień projektu ustawy o sukcesji jednoosobowej działalności gospodarczej naszły mnie swoiste refleksje. Uczestniczyliśmy w wydarzeniu, o którym jeszcze niedawno tylko dyskutowaliśmy i wyobrażaliśmy sobie, opowiadaliśmy innym. Sam temat bardzo trudny, skala uzgodnień trudna do wyobrażenia. Do tego to chyba pierwsza inicjatywa ustawodawcza, w której środowisko firm rodzinnych wzięło aktywny udział.

Po walnym IFR - Nowy rozdział

W późne piątkowe popołudnie 17 czerwca 2016 r. zakończyło się walne zebranie członków Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych. Prezesem IFR została wybrana pani Ewa Sobkiewicz - właścicielka łódzkiej firmy rodzinnej Salve Medica, którą prowadzi od wielu lat i dała się poznać jako świetny menadżer oraz szef.

Walne zebranie IFR A.D.2016 - Co z tego?

Serdecznie zapraszam 17 czerwca na ważne w życiu stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych wydarzenie - walne zebranie członków stowarzyszenia, podsumowujące dwuletnią kadencję obecnego zarządu, połączone z wyborami na kolejne dwa lata. To ważne wydarzenie, gdyż mogą tam zapaść ważne dla środowiska decyzje.

Pierwszy oddział stowarzyszenia, czy to ważne?

Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych zostało pomyślane, jako organizacja, która działa nieco inaczej od większości organizacji pracodawców. Zamysłem prof. A.Blikle była organizacja, która nie posiada pionowych struktur zarządczych. W tym zamyśle aktywność powinna wychodzić właśnie od dołu, z inicjatywy poszczególnych członków stowarzyszenia. Czy to dobry pomysł?

Debata o strategii gospodarczej Warszawa 2030

Warszawa 2030

25.04 w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich odbyła się debata z cyklu Warszawa2030 - Gospodarka - czyli nowa strategia dla m.st. Warszawy. Prowadzący debatę dr. Michał Klepka zapytał mnie, jak łączyć w biznesie tradycję z nowoczesnością i co trzeba zmienić/poprawić w Warszawie w tym kontekście?

Międzynarodowo z firmami i o firmach rodzinnych - III MKFR 2016

Kwiecień to prawdziwy pozimowy wysyp wydarzeń, skierowanych do firm rodzinnych. Wśród nich chyba to najważniejsze - Międzynarodowy Kongres Firm Rodzinnych organizowany przez Instytut Biznesu Rodzinnego. Najważniejszy z wielu powodów, także symbolicznych.

Opolskie u-Rodziny A.D. 2015 - garść refleksji

u-Rodziny firm rodzinnych 2015 refleksje po - sebastian margalski

Dwa pozornie chłodne listopadowe dni stały się dla opolszczyzny tętniącym od emocji centrum przedsiębiorczości rodzinnej, a samo Opole jego stolicą. U-Rodziny 2015 za nami, co się wtedy wydarzyło, z kim się spotkaliśmy i co z tego wynikło?

Liderskie wyzwanie młodych przedsiębiorców rodzinnych

Gdy przyglądam się rozwijającemu od 2008 roku ruchowi społecznemu firm rodzinnych, dostrzegam kolejne jego dzieje, jak wykres trzęsienia dna na Pacyfiku. Mnóstwo pików, wybuchów, niezwykłych wydarzeń, wiele inicjatyw i szans zaprawionych emocjami tworzącego się oceanicznego grzbietu. To wyzwanie liderskie na miarę XXI wieku w kontekście kończącej się pewnej epoki. Czy liderzy przebili już powierzchnię wody, czy widać już zaczyny wysp, gotowe stać się miejscem wytchnienia dla społecznego zobojętnienia?

Coś się skończyło, coś się zaczyna… czyli rzecz o powrotach

Można go nazwać praojcem firm rodzinnych w Polsce, to jego upór i konsekwencja przekonały nieprzekonanych i zapaliły ogień idei wsród tych, którzy go poszukiwali. A nie było prosto, wręcz pod górkę. Stał się zaczynem tego, co dziś wydaje się oczywiste. Jak sam twierdzi, tematem zaczął zajmować się już 10 lat wcześniej, niż się o tym powszechnie sądzi.

Międzynarodowo o i z firmami rodzinnymi

kongres firmrodzinnych 2015

„Nowe Horyzonty” to hasło Drugiego Kongresu Biznesu Rodzinnego, który w dniach od 19 do 20 marca 2015 odbędzie się w Poznaniu. Kongres powstał z myślą o właścicielach zarówno małych, średnich, jak i dużych firm rodzinnych. Jak piszą organizatorzy: Zadaniem kongresu ma być merytoryczne przekazanie wiedzy oraz doświadczenia szefów polskich i zagranicznych firm. Jednym z głównych tematów będzie wchodzenie na zagraniczny rynek. Nie zabraknie jednak też panelistów omawiających problemy sukcesji oraz wpływu profesjonalnego zarządzania na  wyniki finansowe firmy.

u-Rodzinowy bilans - post scriptum 2014

u-rodzinowy bilans u-rodziny 2014 firm rodzinnych

Od czasu napisania poprzedniego tekstu podsumowującego 5 kolejnych zjazdów minęły 2 lata. Rok temu we Wrocławiu odbył się VI Zjazd u-Rodzinowy 2013 - w Hotelu Haston bawiło się blisko 300 uczestników. Dziś jestem na gorąco po siódmym Zjeździe w warszawskim Hotelu Sofitel Victoria. Liczba gości - ponad 400. Ciekawe czy na X Zjeździe będzie nas 1.000 :)

W najstarszej firmie rodzinnej... jaką znam - Ludwisarnia Felczyńskich A.D. 1808 (2)

Koniec lipca, bardzo gorący dzień, środek lata i właściwie urlop z rodziną. Słyszałem o nich, że są najprawdopodobniej najstarszą firmą rodzinną w naszym kraju. Ciekawość wzięła górę.

Refleksje o mentoringu w firmach rodzinnych - Relacje - Magazyn Firm Rodzinnych

profesor Zbigniew Pełczyński, Sebastian Margalski, Błażej Papiernik
fot. od lewej: Błazej Papiernik i prof. Zbigniew Pełczyński

Chciałbym podzielić się refleksją, która przyszła mi do głowy po przeczytaniu notki prasowej IFR. „Starsi podpowiedzą młodym, jak prowadzić firmy rodzinne”, to pomysł zarządu IFR na projekt, który w swojej istocie jest bliski idei praktykowanej w dawnych czasach przez bractwa cechowe. Oczywiście nie w tak sformalizowany i zinstytucjonalizowany, jak kiedyś, sposób.

Firmy rodzinne - czyli świetlana przyszłość polskiej gospodarki? Niewykluczone

Firmy rodzinne, to stanowczo przyszłość i świetlana polskiego rynku. Na zachodzie przedsiębiorczość rodzinna ma wielopokoleniową tradycję. W Polsce szacujemy, ze takich firm jest 60%, czyli ponad milion. To znacząca większość firm, szczególnie w sektorze małych i średnich firm. Ze względów politycznych większość firm rodzinnych w Polsce to dopiero pierwsze pokolenie, to tzw. pokolenie karczujące las, pokolenie założycieli. Na naszych oczach odbywa się jednak właśnie wielki proces społeczny - zmiana pokoleniowa. Zauważamy też wzrost zainteresowania tym rodzajem gospodarczej aktywności wśród młodego pokolenia. Na przykład dla młodych matek, urodzenie dziecka nie musi dla nich oznaczać rezygnacji z aktywności zawodowej, a tylko przestawienie się na inny tryb pracy.

u-Rodziny firm rodzinnych

Wczoraj moja znajoma z firmy rodzinnej, nazwijmy ją S., opowiedziała mi historię swojej ostatniej rozmowy telefonicznej. "Właśnie dzwonię do nowego dostawcy i aby rozluźnić atmosferę, pytam: A są może Państwo firmą rodzinną? Na co słyszę spanikowany kobiecy głos: nie, nie, nie... Broń Boże!". - tekst Sebastian Margalski - Puls Biznesu

Back to Top