Nowe pokrycia na metalach - zegarki

Świat technologii to nie tylko świat kosmicznych rakiet, nowoczesnych rodzajów broni, radarów śledzących, elektrycznych samochodów i sztucznej inteligencji. Czasem, jak to posmakowali sami Chińczycy, okazuje się, że wcale nie tak prosto da się zrobić, wydawałoby się prymitywną kulkę do długopisu.

Krwiożercze wideorejestratory

Od dawna, z wrodzonej ciekawości świata pomiarów chciałem zobaczyć na żywo proces legalizacji urządzeń pomiarowych, które wzbudzają tyle kontrowersji w mediach.

Awantura o most

Ależ ostatnio zrobiła się w Warszawie awantura. W trosce o bezpieczeństwo poruszających się po moście Poniatowskiego, ale również okolicznych mieszkańców, kilka dni temu na tym pięknym zabytkowym moście postawiono kilka mało urodziwych (przyznaję) mastodontów pomiarowych, potocznie zwanych fotoradarami.

Czas... cztery lata

Czas… następujące po sobie zdarzenia zawsze bezwzględnie odliczane w rytmie kolejnych sekund. Tutaj jeszcze bardziej bezwzględnie, gdyż nadzorowane przez drgające atomy cezu, tuż obok, za ścianą, w umieszczonych na tym samym piętrze zegarach atomowych.

Radio Opole - Loża Ekspertów

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, dokładnie o godz. 10:35 w Radio Opole fascynująca rozmowa o miarach, trochę o historii, trochę o zbędnych kilogramach, których zwykle nam za dużo na sercu a przede wszystkim o tym, co nas otacza okiem osób, które wszystko mierzą.

Wiktor Niedzicki - CiekaWiwisekcja: Po co nam pomiary?

Kto potrzebuje zegarów mierzących czas z dokładnością bilionowych części sekundy? Po co nam nowoczesne jednostki oparte o stałe fizyczne? Czemu powinno nam zależeć na niewyobrażalnej precyzji? Co wspólnego ma trzaskanie drzwiami samochodu z pomiarami? Dlaczego władcy porządkowali miary i kto stworzył pojęcie metra?

Wajcha czasu

Po raz kolejny w naszym Laboratorium Magii i Czasu przełączymy naszą wajchę czasu… z czasu letniego na zimowy! Znowu zrobi się nieco chłodniej i czekają na nas ciemniejsze wieczory.

Wstydliwy wzorzec

Takie wydarzenie zdarza się w polskiej metrologii raz na 30-40 lat!! Po trzydziestu latach leżakowania w sejfie Głównego Urzędu Miar, został wyciągnięty na światło dzienne…

Trzy lata

Czy da się wszystko zmierzyć? Wiele zależy od punktu odniesienia. Właśnie minęło u mnie 3 lata mojej pracy w najbardziej dokładnym Urzędzie w Polsce...

Zbiornik na paliwo

Każdy taki zbiornik to 100 tys. m3 surowej, jeszcze ciepłej, bo pompowanej wprost z tankowca lub rurociagu „Przyjaźń” ropy naftowej ... 100 tys. m3 to 100 mln litrów!

Ciepło wszędzie… dobrze pomierzone

Za oknem prawdziwie letnia aura, słońce fantastycznie dopieszcza nasze melaniny zawarte w skórze, dostarczając tak upragnionego po deszczowych dniach ciepła. No właśnie, ciepło… to fajny pretekst, aby sprawdzić, co wspólnego ma ciepło z metrologią.
Back to Top