plazing sebek

Pewnego grudniowego wieczoru wymyśliłem sobie miejsce, w którym subiektywnie mógłbym opisać to, co wydaje mi się inspirujące, ciekawe, warte zachowania i zinterpretowania... do tego ułożone w subiektywnie konkretny sposób, tak jak chcę i sobie wyobrażam. To taki prawie blog, bo niektóre teksty mogą żyć nawet po ich opublikowaniu. Serdecznie zapraszam do lektury i inspiracji. Czytaj więcej.

W krzywym zwierciadle

Spojrzałem w zwierciadło i ujrzałem w nim wykrzywioną własną twarz. Czy złą? To tylko odbicie w lustrze… a może coś więcej?

Czytaj więcej: W krzywym zwierciadle

Wędrowcy z nieba

Wędrujący po Ziemi posłańcy ze wschodu, niosą w sobie moc przemiany, przekształcając ciemność w światło a lęki w nadzieję. Ożywiają senne krajobrazy, odbierają siłę nocy. Rozświetlają ścieżki, prowadzące wędrowców na szczyt wzniesienia.

Czytaj więcej: Wędrowcy z nieba

Mała w wielkim świecie

Przyznaję, dałem się wciągnąć… jak małe dziecko…
 
Wystarczyła chwila nieuwagi i rozproszenia, bym dał się porwać opowieści o pewnej złośliwej, nad wymiar szczerej, nieco zadziornej i pyskatej trzpiotce z rudym kucykiem na głowie, przypominającym nieco miotłę czarownicy.

Czytaj więcej: Mała w wielkim świecie

Ośmiornica, czas i podróż przez ciemny las

Pod sufitem rodzinnego domu zawsze zawieszone były zabytkowe zegary… od dziecka fascynował ją ich rytmiczny, hipnotyzujący dźwięk. Wiele z nich jej ojciec własnoręcznie naprawiał w swoim warsztacie.

Czytaj więcej: Ośmiornica, czas i podróż przez ciemny las

Duch puszczy

Szepty modlitw wędrują od wieków między ludźmi, niosąc echa ich radości i bólu. Pozostawiają ślady ich entuzjazmu i choroby, ciekawości i strachu, miłości oraz dystansu.

Czytaj więcej: Duch puszczy

Bug życia

Zmierzałem ku północy, gdzie Bug przecina krajobraz, niosąc ze sobą echa dawnych czasów. Symboliczna granica, kulturowa, cywilizacyjna i mentalna… nie tylko między współczesnymi narodami, ale także między tym, co znane i tym, co zatarte w mrokach czasu.

Czytaj więcej: Bug życia

Miejski odcisk palca

Miejsca są jak ludzie, poznajesz ich mnóstwo przez całe życie. Wiele z nich mijasz, wymieniasz uprzejmości i trafiają do szuflady Twoich wspomnień.

Czytaj więcej: Miejski odcisk palca

Aby było normalnie, nie prowizorycznie

Trzy lata temu, w styczniowe popołudnie 2020 roku, siedząc dokładnie przy tym samym stoliku wspólnie z Panem Andrzejem, wypowiedzieliśmy na głos do siebie pewne marzenie… wydawałoby się wtedy szczególnie banalne, prostackie wręcz… aby było normalnie, nie prowizorycznie.

Czytaj więcej: Aby było normalnie, nie prowizorycznie

Mechaniczne serce

Zegar to dziwny przedmiot. Odmierza coś, co właściwie jest dla nas irytujące, upływający, czy wręcz uciekający nam ciągle czas… coś, czego właściwie nie da się pochwycić, ani zatrzymać. Zawsze mamy go za mało, nie da się go cofnąć, jest metaforą naszego życia.

Czytaj więcej: Mechaniczne serce

Wielki Scenarzysta

Czasem zastanawiam się, co sprawia, że niektóre słowa przepływają po nas, jak krople wody po kaczce, spływają swobodnie, czasem nawet niespecjalnie się zatrzymują, jakbyśmy byli zaimpregnowani, a może nie słyszeli ich i podświadomie pozwalali im spłynąć.

Czytaj więcej: Wielki Scenarzysta

Kimkolwiek jesteś

Chłodne jesienne powietrze zdecydowanie już zagościło w zaułkach miasta, skutecznie i oczywiście złośliwie rozprawiając się z coraz rzadziej rosnącymi włosami na mojej głowie. Niby mawia się, że na mądrej głowie one zwykle nie lubią rosnąć… ale też każdy podmuch czuć coraz wyraźniej… z roku na rok coraz bardziej.

Czytaj więcej: Kimkolwiek jesteś

Nieprzewidywalne

Nie da się przewidzieć ścieżki, którą przyjdzie Ci podążać w Twoim życiu… nawet jeśli masz mapę, nawet jeśli ściskasz ją mocno w swoich rękach, to zawsze jest to obraz przeszłości, tego co było. Poczucie stabilizacji to mit. Usłyszałem kiedyś, że jeśli chcesz przewidzieć przyszłość, zacznij ją tworzyć… Dobry żart.

Czytaj więcej: Nieprzewidywalne

Najmniejsza encyklopedia świata - (onet.pl, damosfera)

Trzeba mieć odwagę, aby napisać książkę o wartościach. Zwłaszcza w świecie, który jest tak zrelatywizowany i naładowany trudnymi emocjami. Świecie kipiącym portalowymi nagłówkami o nadciągającej wojnie, politycznej wzajemnej nienawiści i krzywdzie, którą czyni ktoś komuś, codziennie.

Czytaj więcej: Najmniejsza encyklopedia świata - (onet.pl, damosfera)

Granica ludzi

Serce rośnie, gdy widzi się ludzi wokół, chcących się dzielić dobrem… pomagających tłumnie tym, którzy tej pomocy teraz najbardziej potrzebują. Jednocześnie tym bardziej serce krwawi, gdy człowiek uświadomi sobie, z jakiego powodu ta pomoc jest świadczona.

Czytaj więcej: Granica ludzi

Miary czasu - (onet.pl, damosfera)

Zegarek może pełnić różne funkcje, coraz bardziej konkuruje z nim nasz smartfon, czy smarwatch. Czasomierz może być elementem biżuterii, podkreślać naszą osobowość, stanowić symbol naszego statusu materialnego… a co jeśli ma dokładnie tyle samo lat co Ty?

Czytaj więcej: Miary czasu - (onet.pl, damosfera)

Trzy kolory: czarny, biały i zielony

Można dyskutować, czy czerń i biel to kolory, wszakże w nauce o kolorach, czerń to brak światła, a przecież kolor jest zjawiskiem światła.

Czytaj więcej: Trzy kolory: czarny, biały i zielony

Spowiedź rektora

O tej książce dowiedziałem się 1 października w drodze z Nowego Sącza do Muszyny. Obok mnie, w samochodzie wynajętym na minuty… siedział on, we własnej osobie - Rektor Krzysztof Pawłowski.

Czytaj więcej: Spowiedź rektora

Co byś zrobił, gdybyś się nie bał?

Dość banalne pytanie, pomyślał… łatwo je zadać, nawet na samym początku rozmowy, brzmi całkiem mądrze, stwarza przestrzeń do otwarcia się dla intymnej opowieści. Zawsze robił tą mądrą minę… zawsze słuchał uważnie, ochoczo przytakiwał… Zachęcał do rozwinięcia myśli.

Czytaj więcej: Co byś zrobił, gdybyś się nie bał?

Droga marzeń

Dziwne te wakacje… pomyślał… w powietrzu czuł już właściwie zapach nadciągającej jesieni… ukochane złote liście szeleściły mu pod stopami… kątem oka widział jak ciężkie chmury zaczęły się zbierać ponad jego głową, jakby chciały go nauczyć pokory wobec prawa natury, przepowiedzieć nadciągającą burzę.

Czytaj więcej: Droga marzeń

Z nosem przy szybie - Lim-2/MiG-15

Są takie marzenia, na które czeka się całe życie… Takie, które powstały w głowie kilkuletniego chłopca, zagnieździły się i pozostały, jak wirus zaszyty gdzieś w szarych komórkach.

Czytaj więcej: Z nosem przy szybie - Lim-2/MiG-15

Kolor oczu

Zapewne pamiętasz ten motyw w wielu filmach… duży stary dom, główna bohaterka właśnie się do niego wprowadziła… dowiaduje się, że to dom z historią. Może poruszać się po nim swobodnie… poza jednym najstarszym miejscem.

Czytaj więcej: Kolor oczu

Czarna kredka

Czarna kredka w ręku mistrza zawsze opowiada historie… przesuwając się po białej kartce zostawia ślad… zaznaczony ludzkim życiem.

Czytaj więcej: Czarna kredka

Technologie na sprzedaż

Plan wydawał się genialny, ambitna idea, wstępnie zdecydowane firmy - miało być ich docelowo 100. Precyzyjnie rozpisany biznesplan i marzenia o nowej dolinie krzemowej, w miejscu o wyjątkowych przedsiębiorczych tradycjach.

Czytaj więcej: Technologie na sprzedaż

Ramy czasu

Poznali się całkiem przypadkiem, tknęło go, czemu by nie spróbować. Stworzyli unikatowy zespół. Ona maluje światłem, zatapia w ogniu barwy nieba i ziemi, aby wydobyć z niej magię refleksów i odcieni. Poszukuje inspiracji wśród sklepień dawnych świątyń, eksplorując egzotyczne arabeski, aby swoim pracom oddać ich ducha i bogate znaczenia.

Czytaj więcej: Ramy czasu

Malowane światłem

Dzień i noc, dwie przeciwstawne energie. Tak bardzo różne, jak tylko to sobie można wyobrazić… Stanowią swoje zaprzeczenie… światło i mrok… biel i czerń… jak w partii szachów.

Czytaj więcej: Malowane światłem

Elektryczny odjazd

Pojawiły się na ulicach Warszawy dokładnie trzy lata temu… najpierw dość nieśmiało, na próbę… pierwsze pięć modeli samochodów elektrycznych… Hyundai, Renault, BMW… Przeprowadzono badanie rynku, protnotypowano… wszystko tak, jak fachowcy od rynkologii piszą w swoich książkach.

Czytaj więcej: Elektryczny odjazd

Zamki na piasku

Był z siebie bardzo zadowolony. Na pozór wszystko się zgadzało. Wybrane przez doradców miejsce, wybrana działka… wokół dużo zieleni, widok na miasto…

Czytaj więcej: Zamki na piasku

Order dla Uśmiechu

„Powstał ponad 50 lat temu tak niewinnie, z inicjatywy chorego chłopca rehabilitowanego w Konstancinie pod Warszawą, jego projekt przedłożyła 9-letnia wówczas dziewczynka – Ewa Chrobak z Głuchołazów na Opolszczyźnie.

Czytaj więcej: Order dla Uśmiechu

Z kamerą wśród pasjonatów

W jaki sposób zmierzyć ludzką pasję? Ilością siwych włosów, wynikających z kwadratu sytuacji stresujących? Obowiązkowo podzielonych przez pierwiastek determinacji w skutecznym dowożeniu obietnicy oraz pomnożonych przez n! nagród i wyróżnień dziennikarskich?

Czytaj więcej: Z kamerą wśród pasjonatów

Powiew wiatru z zachodu

W szarej rzeczywistości 1978 roku jawił się jak ożywczy wiatr, nadciągający znad morza śródziemnego. Następca Fiata 125 stanowił zdecydowany krok do przodu. Zaskakiwał wielkością wnętrza, bryłą nadwozia, miękkim a tym samym komfortowym zawieszeniem. 

Czytaj więcej: Powiew wiatru z zachodu

Białoczerwony symbol chwały

Dzisiejsze święto 🇵🇱 przypomniało mi moją przygodę w odkrywanie tajemnic biało-czerwonej - jednego z najważniejszych symboli naszej państwowości.

Czytaj więcej: Białoczerwony symbol chwały

Marzenia o Orlim Domu

Niektórzy mawiają, że marzenia dodają skrzydeł, albo że wystarczy marzyć a cały wszechświat pomoże w ich realizacji. Są marzenia wzniosłe, o pokoju na Świecie, zgodzie narodowej, bywają również drobne, nasze własne. Choćby takie, aby było normalnie, nie prowizorycznie.

Czytaj więcej: Marzenia o Orlim Domu

Z nutą nostalgii o zegarkach

Z nutą nostalgii wspominamy dawne 🇵🇱 osiągnięcia technologiczne: polskie samochody, Luxtorpedę, TSS Stefan Batory, motocykle Junak, sprzęt Unitra etc. Dziś próby reaktywacji dawnych marek nie za bardzo się udają, bo całkowicie zmieniły się czasy i otoczenie gospodarcze. Jednocześnie marzymy o globalnych markach Made in Poland, mamy odwagę i bywamy wyjątkowo pracowici. 

Czytaj więcej: Z nutą nostalgii o zegarkach

Siła mimo różnic

Każdy z trzech regionów ma własnego premiera, parlament, flagę i hymny narodowe… kraj paradoksów, w którym właściwie jedyną grupą etniczną, która rzeczywiście czuje się Belgami, są niemieckojęzyczni mieszkańcy jego wschodniej części.

Czytaj więcej: Siła mimo różnic

Back to Top