Białoczerwony symbol chwały

Dzisiejsze święto 🇵🇱 przypomniało mi moją przygodę w odkrywanie tajemnic biało-czerwonej - jednego z najważniejszych symboli naszej państwowości.

Jaki konkretnie odcień czerwieni jest tym właściwym? Amarant? Karmazyn a może cynober? W przestrzeni publicznej od wielu pokoleń trwa emocjonująca dyskusja, ale jakaś tajemnicza klątwa sprawia, że do dziś nie posiadamy właściwego wzorca. Jesteśmy chyba jedynym na Świecie krajem, który takich cyfrowych wzorców nie posiada. A skoro nie ma wzorca, to właściwie każdy czerwony i każdy biały będzie właściwy.

Skąd czerwień na naszych flagach? Są różne opinie, podzielone jak nasz kraj. Jedną z nich jest fascynująca historia, czasów największej chwały i największego dzieła naszych przodków - symbol Tradycji Rzeczypospolitej Obojga Narodów…

Czerwień, jako symbol dumy, pochodzący od dwóch herbów Polski i Litwy.

Rzeczpospolita Obojga Narodów
Rzeczpospolita Obojga Narodów; źródło: WIKIA

Nasi poprzednicy zdecydowanie zaznaczyli to w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego 7 lutego 1831 roku, pisząc: "Kokardę narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego to jest kolor biały z czerwonym". Tego zdania niestety nie uczą w szkołach nie przypominając jego autora Walentego Zwierkowskiego.

 

Mija kolejny rok, a nasz kraj, podzielony bielą i czerwienią nadal czeka na profesjonalny, nowoczesny wzorzec najważniejszych dla nas symboli, wzorzec na który dawno zasłużyła już sobie nasza umęczona tą wieczną wojaczką OJCZYZNA! #mojaflaga #białoczerwona #dzienflagi

 

Zapraszam do lektury

Białoczerwona

 

Back to Top