Miejski odcisk palca

Miejsca są jak ludzie, poznajesz ich mnóstwo przez całe życie. Wiele z nich mijasz, wymieniasz uprzejmości i trafiają do szuflady Twoich wspomnień.
 
Czasem o nich zapominasz, bo nie da się przecież pamiętać o wszystkim i wszystkich. Są miejsca, które robią na Tobie wrażenie, ikoniczne… będące na Twojej liście „to-do”, kto nie lubi podróżować? O takich miejscach napisano wiele, pocztówkowe zdjęcie, selfik… tak, wieża… To w sumie taki oczywisty obrazek, symbol miasta, romantyzmu, ‚Amour’ pisane dosłowną, wielką literą. Wszak nie możesz mieć żadnych wątpliwości. Żelazna dama, która ma w sobie coś paradoksalnego ze swojej męskiej, dominującej w otoczeniu aury. Trudno nie zrobić sobie zdjęcia w jej towarzystwie .
 
margalski odcisk palca paryz
 
Dziś na horyzoncie towarzyszy jej trochę biurowców, w swojej epoce wywołała szok, niemal jak gwałt na ówczesnym mieście. Wielu protestowało. Zabawnie dziś brzmi ich ówczesny manifest „My – pisarze, malarze, rzeźbiarze, architekci – protestujemy! Protestujemy w imieniu zagrożonej francuskiej historii i sztuki przeciwko niepotrzebnej, monstrualnej wieży Eiffla, która swoim barbarzyńskim ogromem przytłacza Notre-Dame i wszystkie inne upokorzone budowle i pomniki.” Zabawna sprzeczność, mając przed oczami niezliczoną ilość obrazów i artystycznych interpretacji.
 
Są miejsca, które towarzyszą Ci w życiu w różnych kontekstach, gdy Ty się zmieniasz, dojrzewają razem z Tobą, wracają do Ciebie w zaskakujących momentach.
 
Tak jak z ludźmi, których spotykasz w swoim życiu… i z czasem dopiero uświadamiasz sobie, jaką rolę spełniają w Twoim życiu.
Miasta to ludzie, ich pasje, słabości i mocne strony. Paliwem są marzenia. One sprawiają, że miasta powstają, rozwijają się - jak jeden żywy organizm.

Gdy tylko odważysz się skręcić uliczkę wcześniej, możesz trafić na zaskakujące miejsca, poznając prawdę o mieście, jego mieszkańcach, o ich pasjach i emocjach, które dają im siłę wstać o wschodzie słońca i pracować aż do zachodu.
 

Nic samo się nie dzieje, nic samo nie powstaje.

 
Odkryjesz wtedy miejsca, w których odnajdujesz to, o czym trudno przeczytać w turystycznym przewodniku. Marzenia, które towarzyszą kolejnym pokoleniom, dodają sił, bez konieczności czytania, jak znajdować motywację, aby wstać rano.
 
Od lat fascynuje mnie praca rąk ludzkich, taki odcisk palca mistrza, nadający osobowość przedmiotom, które wykonują. Czy to spektakularne katedry, czy precyzyjna biżuteria, croissanty, czy wytworne a może nawet dziwaczne stroje. Każdy nosi odcisk palca mistrza, który nadaje im ducha a przez swoją pozorną niedoskonałość świadczy o ludzkim pochodzeniu ich twórcy. Bo my ludzie nie jesteśmy doskonali, towarzyszą nam słabości i upadki - to istota człowieczeństwa. Nieprzewidywalność i emocje - bez tej pary, tracisz sens życia. Namiętności i przywary-gdy je zrozumiesz i zaakceptujesz, poznajesz tajemnicę życia.
 
odcisk palca 2023
 
Dziś pracowity dzień, spotkania z ludźmi, oczywiście ważne rozmowy na same ważne a może najważniejsze tematy. Cokolwiek zrobimy, miasta żyją i żyć będą swoim życiem, rytmem codziennych obowiązków i rytuałów. Z nami, czy bez nas. Możemy co najwyżej pozostawić w nich swój odcisk palca i przywieźć ze sobą plecak przemyśleń i pomysłów. Czy to ciężar emocji, czy waga inspiracji, wszystko zależy od Ciebie. A pamiątkowe zdjęcie zawsze warto, to tylko kilkaset pikseli, które za jakiś czas pojawi się jako przypomnienie, dzięki zawsze uprzejmemu Wielkiemu Bratu.
 
 
 
Back to Top