Najmniejsza encyklopedia świata - (onet.pl, damosfera)

Trzeba mieć odwagę, aby napisać książkę o wartościach. Zwłaszcza w świecie, który jest tak zrelatywizowany i naładowany trudnymi emocjami. Świecie kipiącym portalowymi nagłówkami o nadciągającej wojnie, politycznej wzajemnej nienawiści i krzywdzie, którą czyni ktoś komuś, codziennie.

 

W szczególnym miejscu, w dawnym budynku Domu Sierot, kierowanym kiedyś przez Janusza Korczaka, miejscu naładowanym korczakowską energią… zaprezentowana została niezwykła książka pt. "Opowieści o tym, co w życiu ważne" autorstwa Marka Michalaka. Rodzaj dialogu, z jednej strony spadkobiercy myśli Korczaka, autorytetu świata dzieci, wieloletniego Rzecznika Praw Dziecka, niesamowitego kanclerza Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu z dzieckiem, ukrytym w nim samym. Rozmowa dziecka z dorosłym, jak rozumieć otaczający nasz świat. Wyjątkowo trudny świat.

Trzeba mieć odwagę i wyobraźnię, aby podjąć dialog, samego ze sobą, o rzeczach najprostszych i najtrudniejszych jednocześnie. Czym jest wdzięczność, empatia, szacunek i tolerancja. Czym jest patriotyzm? Każde słowo wyświechtane na prawo i lewo. Jakże bliskie mi są te słowa i sposób odpowiedzi na takie kłopotliwe pytania.

pełen tekst dostępny na: onet.pl / damosfera

najmniejsza encyklopedia swiata m michalak

Artykuł jest efektem podjęcia się współpracy z portalem damosfera.pl

Back to Top